top of page
Szukaj

Londyn śladami Harrego Pottera

  • klaudiakordowska7
  • 30 mar
  • 7 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 31 mar

Londyn to prawdziwa gratka dla każdego niedoszłego czarodzieja - od studia, gdzie kręcono wszystkie części, po zupełnie codzienne miejsca, w które filmy tchnęły magię; ukryte uliczki, w których poczujecie się jak na ulicy Pokątnej, i teatr, w której magiczny świat ożywa. To nasz kompletny przewodnik po wszystkich miejscach w Londynie związanych z Harrym Potterem - wam pozostaje wam spakować różdżki i ruszyć w magiczną podróż!



Największe atrakcje

Warner Bros Studio

💸 £56 osoba dorosła, £45 dziecko 5-15 lat


Nie moglibyśmy zacząć inaczej niż od największej w Londynie harrypotterowej atrakcji, czyli studia Warner Bros, w którym kręcono wszystkie części. Sami nie mogliśmy odmówić sobie wizyty, i zdecydowanie polecamy ją każdemu! Jeśli wybieracie się grupą, w której nie każdy jest ogromnym fanem, to uspokajamy - studio dużo zdradza o procesie tworzenia filmu, rekwizytów i efektów specjalnych, co zainteresuje (chyba) każdego, również mugola ;) Kilka informacji praktycznych:

  • Jeśli wybieracie się do Londynu dla wizyty w studio, koniecznie zacznijcie od biletów do studia (nie biletów lotniczych) bo te wyprzedają się na 2-3 miesiące do przodu. Bilety kupicie na oficjalnej stronie.

  • Alternatywą jest zakup przez pośrednika, co będzie wiązać się z wyższą ceną, ale wliczonym transportem do studia i lepszą dostępnością biletów (nawet na 2-3 tygodnie w przód). Tu do wyboru macie oficjalnego pośrednika - GoldenTours z ceną £109 za osobę dorosłą oraz oferty przez GetYourGuide [link affilacyjny], z cenami wahającymi się pomiędzy £95-105.

  • Jeśli nie chcecie dopłacać za pośrednika, a nie ma już biletów na wasze daty, warto regularnie zaglądać na stronę - pojedyncze bilety często pojawiają się na wyprzedane już daty (nie ma jednak gwarancji, że się uda).

  • Czy warto wybrać opcję z wliczonym transportem? Uważamy, że zdecydowanie nie jest to koniecznie. Do studia dojedziecie pociągiem ze stacji London Euston na stację Watford Junction, co zajmuje ok. 15-20min i kosztuje (w dwie strony) £14.50 w weekendy i poza godzinami szczytu / £22 jeśli wybierzecie pociąg w tygodniu w godzinach porannych / popołudniowych. Nie musicie nawet kupować wcześniej biletu, wystarczy zeskanować swoją kartę płatniczą na bramkach na wejściu na peron, tak jak robicie to w londyńskim transporcie. Na stacji Watford Junction czekają dedykowane autobusy pod drzwi studia, darmowe z biletem wstępu. Najbardziej budżetową opcją na dojazd to linia metra Metropolitan na stację Watford (ok. 45min ze stacji Baker Street), gdzie w jedną stronę zapłacicie £4.70 w weekendy i poza godzinami szczytu, £6.40 w tygodniu w godzinach szczytu, ale czeka was 30min spaceru do stacji Watford Junction (i darmowych autobusów do studia).

  • Na samo studio polecamy przeznaczyć przynajmniej 3-4h. Jest to jednak dość intensywne we wrażeniach miejsce i nie polecamy planować na ten dzień więcej większych atrakcji.

  • W połowie zwiedzania jest stołówka, z opcją kupienia sobie kufla "kremowego piwa". Kufel jest plastikowy i można zabrać go ze sobą, przyda się więc mieć torbę lub plecak! To też moment gdy na chwilę wychodzi się na zewnątrz, by przejść między budynkami jak dom Harrego Pottera i szklarnia z krzyczącymi mandragorami - wspominamy dla zwiedzających zimą, chociaż nie jest to na tyle długo by było warto nosić ze sobą do tego kurtkę.

  • Stylizacja w studio, zwłaszcza Wielkiej Sali, zmienia się sezonowo, a dokładne daty sprawdzicie na stronie w zakładce What's On. Zwłaszcza świąteczna oprawa wygląda magicznie (od połowy listopada do połowy stycznia)!



Harry Potter i Przeklęte Dziecko

💸 od £40 za os.


Inną, dużą harrypotterową atrakcją w Londynie jest sztuka teatralna wystawiana na West Endzie (odpowiednik nowojorskiego Broadway'u). Już sam budynek teatru jest atrakcją samą w sobie, ale to dla sztuki polecamy się tam wybrać - to prawdziwa magia na żywo! Warto mieć na uwadze, że sztuka składa się z dwóch części, po ok. 2.5h każda. Można wybrać opcję obejrzenia ich jednego dnia, jedna po drugiej (z długą przerwą przerwą na obiad), lub w dwa różne dni. Bilety kupicie na oficjalnej stronie, ale polecamy porównać ceny z pośrednikami jak TodayTix, LondonTheatreDirect i OfficialLondonTheatre, bo często oferują bardzo konkurencyjne ceny. By zweryfikować pośrednika, warto skorzystać z wyszukiwarki STAR, który zrzesza sprzedawców biletów. Jeśli szukacie najlepszej cenowej okazji i macie szczęście do loterii, warto zapisać się do Friday Forty, gdzie co piątek losuje się czterdzieści par biletów po £40 (po £20 za każdą część) na sztuki wystawiane w następnym tygodniu.


House of MinaLima

House of MinaLima to sklep/galeria założony przez Miraphorę Minę i Eduardo Limę – duet grafików, którzy stworzyli wizualny świat do filmów o Harrym Potterze i Fantastycznych Zwierzętach. To takie studio Warner Bros w wersji mini-mini, ale jest wystarczająco dobrą (bo darmową i niebiletowaną) alternatywą, jeśli wasza wizyta w Londynie jest bardzo na ostatnią chwilę (albo na mniejszym budżecie). W środku zobaczycie oryginalne grafiki, plakaty i rekwizyty z filmów (jak list z Hogwartu czy Prorok Codzienny), a także wydania książek z ilustracjami MinaLima. Miejsce ma świetny (i magiczny!) klimat i wystrój - może nawet przenosi na ulicę Pokatną ;) To tu polecamy zakupy harrypotterowych pamiątek - takich naprawę pięknych i wyjatkowych rzeczy, a nie plastikowych pseudo rekwizytów, które najczęściej znajdzieciecie w tematycznych sklepach.



Miejsca, gdzie kręcono filmy o Harrym Potterze

Ulice Londynu niejednokrotnie wystąpiły jako filmowe i serialowe tło, i nie inaczej było z Harrym Potterem. Chociaż większość scen nakręcono w studio, niektóre (zwłaszcza w pierwszych częściach) filmowano na londyńskich ulicach.


Leadenhall Market

Nie moglibyśmy zacząć inaczej niż od filmowej ulicy Pokątnej z pierwszej części serii. To wiktoriański market, który wygląda jak żywy wyciągnięty ze świata magii. To tu było wejście do Dziurawego Kotła, choć dziś wygląda już zupełnie niemagicznie i funkcjonuje jako zakład optyczny.



Borough Market

Wraz z kolejnymi częściami i bardziej mrocznym klimatem, zmieniło się także sąsiedztwo Dziurawego Kotła, które w trzeciej części umieszczono na Borough Market. Chociaż w ciągu dnia to miejsce tętni życiem (i tłumem ;)), tak wieczorami, zwłaszcza deszczowymi, można totalnie poczuć tą mroczność! Uwaga - to miejsce w przewodnikach często pojawia się jako kwiaciarnia, która od dawna nie istnieje, a dzisiaj to miejsce znajdziecie pod adresem restauracji El Pastor.


Stacja St Pancras

Stacja po sąsiedzku ze stacją King's Cross (dlatego często łączona w jedną), posłużyła jako tło dla magicznego samochodu Weasleyów w drugiej części filmu, którym Ron i Harry odlecieli do Hogwartu.


Most Millennium

To modernistyczny most nad Tamizą, który w 6 części filmu został zniszczony przez Śmierciożerców. W rzeczywistości stoi nienaruszony i oferuje idealny kadr do zdjęcia na katerę świętego Pawła.



Katedra św. Pawła

💸 £26 osoba dorosła, £10 dziecko 6-17 lat


To zdecydowanie bardziej niszowe filmowe miejsce, ale w końcu piszemy kompletny przewodnik śladami Harrego Pottera! W środku katedry znajduje się klatka schodowa, która odegrała część budynku Hogwartu w trzeciej i czwartej części filmu. To tymi schodami biegła Hermiona w czasie lekcji wróżbiarstwa, a pożniej Nevil po lekcji z obrony przed czarną magią. Wejście do katedry jest płatne, a dostęp do klatki schodowej jest możliwy wyłącznie jako część zwiedzania katedry z przewodnikiem. Takie zwiedzanie nie jest już dodatkowo płatne i zapiszecie się do grupy już w środku - toury odbywają się od poniedziałku do soboty, pomiędzy godz. 11 a 15, i trwają ok. 1.5h. Zwiedzanie klatki schodowej jest tylko dodatkiem, ale nam sam tour podobał się równie mocno i zdecydowanie polecamy!


Australia House

Filmowy Bank Gringotta jest jeszcze trudniejszym (bo w zasadzie niemożliwym) do zwiedzania miejscem - ale dodajemy go dla kompletności, być może będziecie mieć okazję do wizyty? W budynku mieści się siedziba Ambasady Australii w Londynie, a jej wnętrza odtworzono w studio Warner Bros.



Great Scotland Yard

Kojarzycie scenę Zakonu Feniksa, w której do Ministerstwa Magii wchodziło się przez czerwoną budkę telefoniczną? Nakręcono ją przy ulicy Great Scotland Yard, znanej z dawnej siedziby londyńskiej policji (przypadek?!). W rzeczywistości w tym miejscu nie znajdziecie budki (a szkoda!).


Londyńskie Zoo

💸 £27-33 osoba dorosła, £19-23 dziecko 3-15 lat (cena zależy od dnia tygodnia)


Scena znikającej szyby w terrarium z wężem i jego rozmowa z Harrym została nakręcona w londyńskim Zoo, a dokładnie Reptile House - budynku z gadami i płazami.


Piccadilly Circus, Stacja metra Westminster

Te miejsca posłużyły do przedstawienia jako świata mugoli, więc raczej nie poczujecie tam filmowej magii - ale dodajemy dla kompletności! Przez Piccadilly Circus uciekali Harry, Ron i Hermiona, w ucieczce przed Śmierciożercami (Insygnia Śmierci), a ze stacji Westminster korzystali Harry z Arturem Weasleyem (Zakon Feniksa).


Claremont Square

Claremont Square to filmowy 12 Grimmauld Place, w którym znajdowała się siedziba Zakonu Feniksa. Według naszej inspekcji w terenie :D znajdował się pod numerem ok 23-25. Pamiętajcie tylko, że to prywatne domy - odpuścilbyśmy sobie sesje fotograficzne pod oknami ;)



Miejsca, które przeniosą cię do świata Harrego Pottera

Peron 9 i ¾ na stacji King's Cross

To stąd młodzi czarodzieje wyruszali by zacząć kolejny rok w Hogwarcie. Nie musimy chyba dodawać, że taki peron nie istnieje naprawdę ;) A na stacji zaaranżowano ścianę do zdjęć, z tabliczką "Peron 9 i ¾" i wózkiem bagażowym "znikającym" w ścianie. Na miejscu znajdziecie fotografa, który zrobi wam zdjęcie ze szkolnym szalikiem. Uwaga - kolejki potrafią być ogromne, warto przyjść to z samego rana lub wieczorem (już bez fotografa i szalika ;)). Jeśli odwiedzacie także studio Warner Bros, znajdziecie tam podobną aranżację, ale dużo lepszą - bo bez kolejek!


Goodwin’s Court i Cecil Court

W Londynie znajdziecie dwie uliczki znane z bycia "inspiracją" do świata Harrego Pottera. W rzeczywistości raczej nie było mowy o inspiracji (i sama autorka temu zaprzecza), ale nie zmienia to faktu, ze miejsca faktycznie są w harrypotterowym klimacie. Goodwin’s Court jest wąska i mroczna (łączona z Ulicą Śmiertelnego Nokturnu), a na Cecil Court znajdziecie antykwariaty, sklepy z mapami i obrazami (podobieństwo do Ulicy Pokątnej).



Muzeum Historii Naturalnej

💸 Darmowe


Chociaż mówi się czasem, jakoby to główny hol Muzeum miał być inspiracją do Wielkiej Sali, my wiemy już, że Wielka Sala istnieje naprawdę i nie była w muzeum, a w Oksfordzie ;) Nie mniej to miejsce wpisuje się w styl Hogwartu, więc dla odrobiny klimatu, polecamy wizytę! Wejście do muzeum jest darmowe, ale warto zarezerwować wcześniej wejście o konkretnej godzinie. A jeśli chcielibyście zobaczyć prawdziwą inspirację dla Wielkiej Sali (a nawet zjeść w niej śniadanie!) to polecamy swoją książkę, w której dokładniej opisujemy jak to zrobić :)



Sklepy z pamiątkami

Jeśli zależy wam na zakupie filmowej pamiątki, jak na przykład różdżki albo szalika, to znajdziecie w Londynie kilka dedykowanych sklepów: na stacji King's Cross przy stylizowanym peronie 9 i ¾, House of Spells przy ulicy Charring Cross Road (niedaleko teatru z HP sztuką) oraz The Noble Collection na Seven Dials. Więcej adresów dodaliśmy do naszej mapy!


Po więcej inspiracji do londyńskiej podróży, zapraszamy na naszego instagrama: @para_lata. Do zobaczenia w Londynie!

コメント


Follow us on Instagram

paralata

bottom of page